Kornati

Pobyt w apartamentach Adria Mare daje niezwykła okazję do korzystania z jednodniowych wycieczek w okolicy Vodic. Np. Kornati znajdują się zaledwie 25 km od Vodic i szkoda ich nie odwiedzić. Park Narodowy Kornati możecie zwiedzić statkiem wycieczkowym, który was oprowadzi archipelagiem bogatej flory i fauny, najgęstszym na całym Morzu śródziemnym. Zachwyci was fakt, że na wyspach Kornati żyją rzadkie gatunki zwierząt i że na wyspach, które tworzą ten park narodowy rośnie ponad 500 różnych gatunków roślin. Wielbiciele przygód mogą tam dostać, czego pragną i oddać się przygodzie nurkowania i rozglądania dna morskiego. Kto wie, może zwiedzając wyspy Kornati spotkacie dobrego delfina (Tursiops truncatus) i rzadkie żółwie morskie!

 

Krka

Również zaledwie 25 km od Vodic znajduje się Park Narodowy Krka, którym dominują przepiękne wodospady bystrej rzeki Krki. Dzięki temu, że rzeka płynie głębokim kanionem, po drodze uderza o skały i stwarza niesamowite wodospady: Skradinski buk, Bilušića buk, Rošnjak, Roški slap…Na rzece Krka możecie korzystać z rejsu statkiem, a odważni mogą się pokusić o rafting. Wielbiciele nieco spokojniejszej turystyki mogą wybrać spacer edukacyjną ścieżką dla pieszych, która oferuje informacje o roślinnych i zwierzęcych gatunkach, jakie w Parku Narodowym Krka znalazły swoje naturalne środowisko. Oprócz naturalnego piękna park ten oferuje i kulturowe i historyczne znamienitości, jak i obiekty sakralne, które warto odwiedzić. Możecie pójść do klasztoru św. Archanioła, a na wysepce Visovac zwiedzić klasztor franciszkański z 15. wieku.

 

Šibenik

Miasto Szybenik pełne jest historycznych i kulturowych znamienitości, a ponieważ znajduje się zaledwie 11 km od Vodic, jest ono idealnym celem na krótką rodzinną wycieczkę. W centrum miasta dla rodzin z dziećmi ciekawa będzie wizyta w Aquarium, w którym możecie poznać życie adriatyckich głębin. W centrum miasta zobaczcie katedrę świętego Jakuba i Muzeum miasta Szybenika w jej sąsiedztwie, a posłuchajcie koncertu lub zobaczcie wystawę przy czterech szybeńskich studniach. Szybenik jest też znany ze swych czterech twierdz, które niegdyś broniły miasto przed Turkami. Niedaleko od Szybenika znajduje się Centrum Sokolnictwa, jedyne takie w Chorwacji. Polecane jest rodzinom z dziećmi i miłośnikom sokołów, ptaków drapieżników. W Centrum Sokolnictwa możecie z bliska zobaczyć sokoły w locie oraz zwiedzić ambulatorium dla ptaków.